Cikkek listázása

Pedagógusok és leendő tanítók vizsgálták a karácsonyi és a húsvéti ünnepkört

Kamaszvallomások az ajándékozásról

Szerző: Lőrincz Sándor

Fotó: Lambert Attila

Tóth Istvánné, a Kaposvári Egyetem Csokonai Vitéz Mihály Pedagógiai Főiskolai Karának adjunktusa többször sokkolta már kutatási eredményeivel a közvéleményt. Vizsgálódásaiból kiderült: felnőtt egy nemzedék hit, erkölcs és példaképek nélkül, de számot adott már arról is, hogy a mai általános iskolások egy része felnőtt korában legszívesebben munka nélkül élne, vonzó a milliomos semmittevők világa. Nagyító alá vette a szülői szerepeket, családi státusokat is. A gyerekek 74%-a teljesen másfajta apa, illetve anya akar lenni, mint amilyenek a szülei. Legutóbb karácsony környékén, illetve húsvétkor kutatta hallgatóival: milyen ajándékozási szokások élnek a somogyi családokban, s vajon a tizenéves gyerekek tudnak-e önfeledten ünnepelni. Nos, e területen is igencsak érdekes, ám tanulságos kép rajzolódott ki.
A családok 10%-ában például nem volt karácsonyfa, a gyerekek egy része maga vásárolta meg az ajándékát és maga is csomagolta be. Több helyen kitört a veszekedés, de arra is volt példa, hogy az unoka a nagymama 13. havi nyugdíjára számított, amivel hozzájárult volna a plazmatévéhez, ám az álom szertefoszlott: a pénz tüzelőre kellett. A diákok nagy része nem is örült a kapott ajándéknak, s a gyerekek 55%-ának eszébe sem jutott, hogy meg kellene valamivel lepnie a szüleit. A gyerekek 2%-a válaszolt úgy: nekik Jézus születését jelenti a karácsony, s a diákoknak mindössze 1%-a ünnepli a feltámadást húsvétkor.

Tóth Istvánné, a Tanárképzők Országos Egyesülete elnökségi tagja elmondta: A gyerekek egyharmadánál az ünnepi készülődés a bevásárlókörút, a vásárlás maga. A 8–10 évesek zöme szívesen megy szüleivel plázákba, üzletekbe. A kamaszok viszont inkább vásárolnak csoportosan vagy párosával. A diákok 80%-a szeret ilyenkor utcán, boltokban sétálni, nézelődni, vonzóak a fények, a díszítések, a nyüzsgés. A karácsony előtti napokat a városi kiskamaszok 35%-a, a nagyobbak 62%-a töltötte az utcán, a plázákban. A gyerekek mindössze 5%-a felelte azt, hogy náluk a karácsony nem a vásárlásról szól. Ezek között egyetlen egy sem akadt, ahol anyagiak hiánya állt volna a háttérben. Érdekes módon ezeknél a családoknál volt igazán meghitt, csendes, ám intenzív a készülődés. Pattogatott kukoricából fűzött díszek, arany- és ezüstpapírba csomagolt diók, mézeskalácsok lógtak a fán.

Lombfűrésszel rénszarvast

Arra is akadt példa, hogy 11–13 éves lányok a nagymama irányításával angyalkákat horgoltak, egy 12 éves fiú meg nagyapjával rénszarvasfigurát készített az ablakba lombfűrésszel.

S hogy milyen képet mutatott az ajándékozás? Meglehetősen szélsőségeset. A kisebbek 20%-a, a nagyobbak 55%-a megmondta, mit szeretne. A nagyobbak fele saját magának vette meg a CD-t, DVD-t, mobiltelefont, s közülük többen be is csomagolták, a fa alá tették, aztán kibontották – „hadd legyen karácsonyuk az ősöknek!” Jelentős részük nem bohóckodott ezzel. Volt olyan 12 éves fiú, aki egy almásderes, Vezér névre hallgató lovat kapott.

A gyerekek körében a legnépszerűbb ajándék a pénz, főleg a nagyszülők, keresztszülők részéről, a kisebbek 2–5000, a nagyobbak 5–10000 forintot kaptak meglepően nagy arányban. Aki 1–2 ezer forintot kapott, sértésnek tartotta. Kiderült, hogy a menő márkák kivételével a ruhaféle nem ajándék, mint ahogy az édességet sem tekintik annak.

A tanárnőt arról is kérdeztük: mit tapasztalt, hányan vettek részt az éjféli misén.

– A családok 12%-a vett részt, inkább a városokban élők, de ahol a faluban is volt rá lehetőség, ott is sokan elmentek – mondta. – Több gyerek számolt be arról, hogy óvodás korában is elvitték már „ilyen helyre”. A nagykamaszok pedig természetesnek tartották, hogy szüleikkel együtt vegyenek részt a szertartáson. Egyébként olyan családok is elmentek a templomba, akik különben egész évben nem, vagy csak keresztelők, esküvők alkalmával. „Ez egyfajta rituálé, különös hangulata van” – fogalmazták meg többen. Több nagylány és fiú szülők nélkül tért be a templomba, akadt olyan, aki életében először kereste fel Isten hajlékát. Saját bevallásuk szerint nem vallásosak, nem ismerték az egyházi énekeket sem, de mégis elmentek. A beszélgetésekből kiderült: a nem vallásos családokban is meghallgatták vagy elénekelték – mint minden évben – a Mennyből az angyalt. A megkérdezett diákok 6%-a a televíziós közvetítést nézte.

Lovasszánon a Hargitán

A legboldogabb az a három gyerkőc volt, akik Erdélyben jártak szüleikkel. Élvezettel mesélték: csak fenyőfákat láttak a Hargitán, és lovasszánon utazhattak a hatalmas hóban. Két kamasznak a disznóvágás jelentett különös örömöt a nagymamánál, s a karácsonyt is ott töltötte a család a faluban. Három tizenéves leányzónak pedig az jelentett boldogságforrást, hogy háromszínűre festett frizurát csináltathattak, megengedték nekik a hennás testfestést és porcelánkörmöt ragaszthattak. Egy 12 éves srác abban lelte örömét, hogy a karácsony előtt talált, 25 ezer forintot rejtő pénztárcát még csak meg sem próbálta visszajuttatni a tulajdonosának.

Boldogtalanság kerítette hatalmába viszont azt a bakfislányt, aki hosszú irhabundát kapott. Néhány siheder azon kesergett: kaptak ugyan mobiltelefont, de nem fényképezőset, ráadásul kártyásat – „kinek van ma már ilyen?”

A pénz a legkapósabb

A húsvétot 55%-uk azonosította az ajándékkal, 21%-uknak jelentette a tavaszi szünetet, 13%-uknak a nyuszivárásról szólt, 5%-uknak a családi együttlét örömét adta. A készülődésből csak a sonka főzése, a kalács sütése és a tojásfestés kapott kiemelt szerepet. A tanárnő elmondta: a nagyobbak, a 12–14 évesek kifejezett ellenszenvvel viseltetnek a tavaszi nagytakarítás iránt. Ezen korosztály 35%-a szíve szerint ilyenkor házon kívül tartózkodna, 25%-a legalább a saját otthon töltött idejét szeretné megkímélni ettől. 20%-uk azt mondta, csak bevásárlást vállal, mást nem. A fennmaradó 25%-uknál nem fenyeget ilyen vész, mert nincs takarítási láz.

A tojásfestés hagyománya több faluban él. Ezeken a településeken a 8–12 éves kislányok 30%-a szívesen fest tojást leginkább a hagyományos viasszal, gicával rajzolt, hagymahéjban főzött bordó-sárga színben pompázó formát, de előfordul más technika is, batikolt, karcolt, festékkel festett, ráragasztott mintákkal díszített is. Három fiú is beszámolt ilyen tevékenységéről. Sajnos, a fentiek az összpopulációban csak 12%-ot tesznek ki. Kissé javítja az átlagot, hogy a városban élőknek is van lehetősége erre. Áldozatkész pedagógusok, művelődésszervezők, népi iparművészek tanítják őket.

Az ajándékok közül húsvétkor is a pénz vitte a prímet. Az átlagosan hatvanezer forinttal feltöltött bankkártya, az MP3 lejátszó, a DVD- és CD-lejátszó, a fényképezős mobiltelefon szerezte a legnagyobb örömet.

S hogy a diákok mit ajándékoztak? Az arány még a karácsonyinál is rosszabb, húsvétkor csupán minden 25. gyerek ad ajándékot a szülőknek, nagyszülőknek.

Érdekes adat a keresztszülői ajándék – ilyet a gyerekek 40%-a kap. Döntő többsége pénzt vár, eddig is ezt kapott 10 éves kora fölött. Összege 3–5000 forint, de több is előfordul.

„Valami körmenet van ilyenkor”

A kutatást végzők azt is firtatták, vajon a mai kamaszok mit tudnak a húsvéti ünnepkörről. Meglehetősen kaotikus válaszokkal szembesültek: 18-an hallottak valamit a harangokról, amelyek húsvét előtt elmennek Rómába. 10-en arról vitatkoztak, hogy szerintük Jézust ekkor feszítették keresztre, 10 társuk úgy tudta, ekkor támadt fel. 8 lurkó úgy vélte, ekkor lehet bérmálkozni, s 8-uk szerint ilyenkor valami körmeneten lehet részt venni.

A húsvéthétfői locsolkodásból a pénzkereset a legfontosabb mozzanat. A fiúk 64%-a vett részt benne; apával, csapatban, egyedül. A családi formában jelen van a szódásüveg, a kölni és a méregdrága parfüm is. A csapatostól járók ismerősök, ismeretlenek lánytagjait keresik fel. Egy részük felháborodva mesélte, hogy édességet, tojást adtak nekik, amit aztán ők el is dobáltak. A piros tojás elfogadható, de csak a pénz mellé: 20, 50, 100 forint a minimálisan elvárható. Az egyedül járók is szinte ugyanezt mondták, hozzátéve, nem jó a csapat, mert akkor kevesebb jut.

A főiskolai adjunktus felhívta a figyelmet arra is, hogy a locsolóversek színvonala mintegy 10–12%-uk kivételével elképesztően alacsony, esetenként durva, sőt vulgáris, s ezt nem szégyellik, sőt büszkén adják elő a gyerekek.

*

Tóth Istvánnénak, illetve egykori és jelenlegi tanítóképzős hallgatóinak újabb vizsgálódása is megerősítette a tényt: a 21. század kamaszai – és szüleik – értékválságban vannak. Megkoptak az ősi erények, szétestek a családok, hiányzik a fészek melege, a jó szó, a gondoskodó szeretet. Nem jut kellő idő egymásra, így az ünnepre sem. Ezért veszik el a lényeg. Kevés a kapaszkodó, sokaktól fényévnyire van a hit, s az a fontos csak, hogy mit diktál a trend. Mindennél előbbre való a pénz, a külcsín, a villogás, a talmi. Nagyszülőnek, szülőnek, iskolaigazgatónak, pedagógusnak és papnak egyaránt nagy tehát a felelőssége. Nem kell mást tenni, „csak” megpróbálni szemben úszni az árral.

Higgyük el: még nem késő.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>