Cikkek listázása

Szent Erzsébet Iroda – Sárospatak

Hogy méltóképpen megemlékezzünk róla

Szerző: Szarvas István

Fotó: Szarvas István

Árpád-házi Szent Erzsébet születésének 800. évfordulóján, 2007-ben sok rendezvényre kerül sor hazánkban és külföldön is. A programok szervezése, koordinálása céljából jött létre a Szent Erzsébet Iroda Sárospatakon a római katolikus plébánia épületében (www.szenterzsebet.hu). Az előzményekről és a jelenről dr. Szabó Irént, az Árpád-házi Szent Erzsébet Történelmi Társaság elnökét, valamint Bodnár Boglárkát, a Szent Erzsébet Iroda munkatársát kérdezte lapunk munkatársa.
– Itt Sárospatakon, ahol Szent Erzsébet született, miként ápolják emlékét, örökségét?

Dr. Szabó Irén: – Az Árpád-házi Szent Erzsébet Történelmi Társaság mint civil szervezet 1996-ban alakult meg Sárospatakon azzal a céllal, hogy a város szülöttének, Szent Erzsébetnek a tiszteletét a városban, Magyarországon és határainkon túl is minél inkább elterjessze. Tevékenységünk sokrétű: hogy Szent Erzsébet lelki, szellemi és kulturális örökségét megismerjük és megismertessük. Az egyik legfontosabb programunkra miden évben pünkösdkor, Szent Erzsébet szentté avatásának az évfordulóján kerül sor. Pünkösdvasárnap sárospataki civil szervezetek, oktatási és kulturális intézmények, az Egyház és az önkormányzat bevonásával egy kétnapos ünnepségsorozat zajlik immár közel 10 000 fő látogatóval.

– Az év során milyen egyéb programok vannak?

– Minden év novemberében éves közgyűlést tartunk, amihez kulturális program is kapcsolódik. Figyelünk arra, hogy Szent Erzsébettel kapcsolatban milyen kiállítások vannak, milyen publikációk jelennek meg. Eddig minden évben volt valamilyen könyvbemutató, amelynek kapcsán egy-egy irodalmárt vagy kutatót meghívtunk, aki Szent Erzsébet életével foglalkozik. Ezen kívül minden évben van kiállításunk, ami többnyire pünkösd ünnepéhez kapcsolódik.

– 2006 novemberétől elkezdődik a Szent Erzsébet-év, a MKPK szándéka szerint ennek alkalmából létrejött egy iroda. Maga a társaság nem lett volna elég arra, hogy ezeket a programokat koordinálja?

– Mi itt Sárospatakon meg tudjuk tenni, ami helyi szinten szükséges, de szeretnénk, ha erre a Magyar Katolikus Egyház is méltóképpen fel tudna készülni és méltó programokkal meg tudná ünnepelni Szent Erzsébet keresztény örökségét, ami máig élő üzenet mindannyiunk számára. Már 2005 folyamán folyamatosan próbáltunk jelzéseket eljuttatni a kulturális kormányzat felé, és ezzel párhuzamosan a püspökkari konferencia titkársága felé. Veres András püspök úr többször is fogadott bennünket. Közösen gondoltuk végig, hogy mi lenne a teendő ahhoz, hogy ez a jubileumi év megfelelőképpen folyjon, és így merült fel annak a gondolata, hogy kellene egy előkészítő bizottság. Ezt az előkészítő bizottságot 2005 őszén ki is nevezte Erdő Péter bíboros úr. Seregély István érsek atya a vezetője ennek a bizottságnak, amelynek világiak és egyháziak egyaránt tagjai: Prokopp Mária művészettörténész, Kuklay Antal körömi plébános, aki a sárospataki egyházi gyűjteménynek is vezetője, Szerdahelyi Csongor, az MKPK sajtófőnöke, Perényi János volt strasbourgi nagykövetünk. Már összeállítottunk egy előzetes programtervet. Itt vetődött fel, hogy az információk hogyan jutnak el az emberekhez. Akkor láttuk a szükségességét annak, hogy legyen egy iroda egy munkatárssal, aki megfelelő infrastruktúrával tud ezen dolgozni. Így alakult meg a Szent Erzsébet Iroda Sárospatakon a római katolikus egyházi gyűjtemény keretein belül. Vezetője Kuklay Antal atya.

– Ennek az irodának munkatársa Bodnár Boglárka. Fiatalon került ide, egyetem után. Önnek mit jelent Szent Erzsébet élete, kultusza?

Bodnár Boglárka: – Szent Erzsébet a védőszentem. Mióta látogatom a társaság különböző programjait, részt veszek gyűléseken, azóta még közelebb áll hozzám egyénisége. Elindult tavaly egy lelkigyakorlat, amelyen Marburgi Konrádnak, Szent Erzsébet lelki atyjának 12 életszabályát vettük át. Ezek által én is egyre inkább megismerhettem Erzsébetet. Jó példakép számomra, leendő édesanya számára.

– Mi a napi tevékenysége?

– Az iroda információs bázisként szolgál. Minden megkeresésére válaszolunk, körleveleket írtunk, amelyet elküldtünk a Szent Erzsébet titulusú egyházközségeknek, illetve a Szent Erzsébet nevét viselő oktatási és szociális intézményeknek. A körlevelekhez adatlapot is csatoltunk, amelyek az információs bázishoz kellenek. Újabb levelek írása vár még ránk: felhívás a szerzetesrendekhez, egyházi személyekhez, intézményekhez az évforduló méltó megünneplésre.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>