Imre herceg a 21. században
„Tudós és szent”
Szerző: Szalontai Anikó
Fotó: Szalontai Anikó

Gizellának és Istvánnak több gyermeke volt, a lányokról semmit nem jegyzett le a történelem, a fiúk közül is csak kettő nevét ismerjük: Ottóét és Imréét. Valójában még a herceg pontos születési idejét sem tudjuk. Pray György jezsuita szerzetes 1774-ben írt először a szentről tudományos szempontok alapján összeállított életrajzot, azóta fogadjuk el 1007-et Imre születési idejének. Ám a legújabb történeti kutatások néhány évvel előbbre teszik e dátumot.
Mivel nem ő volt a legidősebb fiú, valószínűleg egyházi pályára szánták. Ennek szellemében folyt nevelése, amelyet 1015-től Gellért püspök irányított. Elvégezte az akkori kor iskolai fokozatait, több nyelven beszélt. Minden feljegyzés megemlékezik nagy műveltségéről, egy velencei krónika szerint ,,tudós és szent” volt.

Ehhez az időszakhoz köthető a szüzességi fogadalomtétel hagyománya. Bár a legendák részletesen leírják ezt az eseményt, a fogadalom történelmi hitelessége kétséges. Imre tudatosan készült hivatására, s ha ez valóban az egyházi pálya volt, különösen érthető a tisztaságra való törekvése, még akkor is, ha tudjuk, abban az időben még nem volt kötelező a papi cölibátus. Emellett ott állt a herceg előtt nagybátyja és névadója, Szent Henrik példája, sőt a lengyel trónon is szüzességben élő uralkodó pár ült. Mindenesetre az Egyház a kezdetektől önmagát Istennek szentelt szűzként tisztelte Imre herceget, s a vallásos hagyomány mindig mély meggyőződésben gyökeredzik.
Tizenöt éves korától István maga mellé vette Imrét, ettől kezdve nevelkedett trónörökösként. Arról, hogy hogyan tanította a király a herceget, ékesen beszámol az Intelmek, amely egyszerre rajzolja elénk Szent István és fia alakját. István nemes uralkodót és kitűnő hadvezért kívánt utódjául, ugyanakkor elvárták a trónörököstől, hogy megfelelő házasságot kössön. A hagyomány három családot említ, amelyből Imre feleséget vehetett: a lengyel, a horvát és a görög uralkodóházat. A lysagorai Szent Kereszt-monostor évkönyvének feljegyzése szerint Imre egyszer Lengyelországban járt mint vőlegény, más kutatások viszont a görög uralkodóházzal való rokonságot helyezik előtérbe.