Cikkek listázása

A Keresztény Élet Közösségéről

Felnőtt kereszténység, felelős döntés

Szerző: Körössy László

A Keresztény Élet Közössége (KÉK) szentignáci lelkiségű világi közösség, amely a világ számos országában létezik.
Eredete 1540-re vezethető vissza, amikor Loyolai Szent Ignác és társai kezdeményezésére a világ különböző tájain laikus közösségek jöttek létre. Ennek folytatása volt a Jean Leunis jezsuita szerzetes által életre hívott Mária Kongregáció, amelyet XIII. Gergely pápa az 1584. december 5-én kelt Omnipotentis Dei bullával hivatalosan jóváhagyott. XII. Piusz pápa 1948. november 27-én kelt Bis saeculari apostoli konstitúciójával megerősítette a közösséget, és felhívta a tagságot, hogy térjenek vissza az eredeti lelkiséghez. A megújult közösség 1967-ben a Keresztény Élet Közössége nevet vette fel.
A KÉK Világközösségnek (CLC – Christian Life Community) mintegy hetven országban van nemzeti közössége.
A magyar KÉK kezdetei 1990-re nyúlnak vissza, amikor német jezsuiták vezetésével az első lelkigyakorlatot és lelkigyakorlatvezető-képző szemináriumot megtartották. Ez az élő kapcsolat azóta is megvan a magyar KÉK és a német GCL között. A GCL „hivatalosan” is a magyar KÉK „patronálója”.

Az Istennel való kapcsolat a legfontosabb

Jelenleg Budapesten, Vecsésen, Miskolcon és Szegeden működnek KÉK-csoportok. Ezekhez többféle módon lehet csatlakozni. Az egyik mód, hogy az érdeklődők részt vesznek egy szentignáci lelkigyakorlaton vagy hétköznapok lelkigyakorlatán, s ha ezt a lelkiséget magukhoz közelállónak érzik, csatlakoznak egy KÉK-csoporthoz. Más esetekben a KÉK-csoport tagjai meghívják barátaikat a közösségbe, akik azután – megismerve ezt a lelkiséget – megmaradnak ezen az úton. A 2000-es évek elejétől a magyar jezsuiták kezdeményezésére és támogatásával újabb KÉK-csoportok jöttek létre.

A szentignáci lelkiség megélésében a KÉK-et egy jezsuita egyházi asszisztens segíti, a közelmúltig Sajgó Szabolcs jezsuita atya.

A magyarországi közösség, amelyet hat fős team vezet, alkalmat teremt, helyet biztosít a tagoknak arra, hogy emberségükben és az Istennel való kapcsolatukban növekedjenek. Felnőtt kereszténység, felelős döntés – ezek fontos célok, alapfogalmak a KÉK életében. A közösség tagjai törekszenek arra, hogy síkra szálljanak az igazságosságért, különösen azáltal, hogy a szegények mellé állnak, és egyszerű életvitelt folytatnak. A közösség nyitott szellemű, ökumenikus irányultságú, és nem zárja ki a más vallásúakkal való párbeszéd lehetőségét sem.

Világméretû problémák iránt is érzékeny a Keresztény Élet Közössége

Horváth Ilonával, a hazai vezető team egyik tagjával a KÉK identitásának más szempontjairól is beszélgettünk:

– Közösségünk lelkiségének középpontja Krisztus; az ő életében és a húsvéti misztériumban való részesedés. Forrásai: a Szentírás, a liturgia, az Egyház tanítása, annak folyamatos fejlődésében, és Isten akaratának megnyilvánulása korunk eseményeiben, a ma emberének világában. Ezen egyetemes források keretén belül lelkiségünk sajátos forrásának és jellegzetes eszközének tekintjük Szent Ignác lelkigyakorlatait – mondta Horváth Ilona. – Ugyanakkor fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a KÉK a keresztény élet teljességére szeretné vezetni tagjait, így önmeghatározásában nem pusztán karitatív, vagy nem korlátozódik bizonyos korosztályokra.

Ugyanakkor például egy-egy tagunk az ENSZ nem kormányzati szervezetének is tagja, így olykor kampányokat is tartunk: volt, hogy németországi adományokból egy-egy kutat létesített falvanként Afrikában a KÉK. Tehát a közösség nemcsak a család, a szűkebb környezet problémáira figyel, hanem a világméretű problémák iránti érzékenység is jellemzi. De a legfontosabb az Istennel való kapcsolat: nem elég, hogy csak „nyűzsgök”, hitéletem nem merülhet ki a folytonos ténykedésben.

Hivatásunk arra szólít, hogy azt a lelkiséget éljük, amely nyitottá és készségessé tesz mindarra, amit Isten mindennapi életünk konkrét helyzeteiben kíván tőlünk.

Ez utóbbi szempont például azt jelenti, hogy nem azzal kezdjük lelkigyakorlatainkat: „bűnösök vagytok, térjetek meg”, hanem azzal, hogy „Isten szeret benneteket”, és azután lassan térünk rá arra, hogy ebből sok minden következik. Apróságnak tűnő dolog ez, de a gyakorlatban rájöttünk, hogy nagyon fontos a mai szorongó ember számára arról beszélni, hogy Isten elfogadja őt, nem a „teljesítményét” nézi.

Az imádság különösen fontos eszköz

A Keresztény Élet Közössége általános alapelvei szerint az imádságot különösen fontos eszköznek tekinti az Istenhez vezető úton.

– Ennek fényében tartják a lelkigyakorlatok kísérésére képzett munkatársak az úgynevezett hétköznapi lelkigyakorlatokat. Ez nem csupán előadások sorozata; kiscsoportos beszélgetéseket, közös éneket és közös imát, képmeditációt vagy éppen meditatív táncot is magába foglal – mondta el Horváth Ilona. – Ezzel utalunk arra, hogy az ember test és lélek egysége, és a testünkkel is imádkozhatunk. A hétköznapok lelkigyakorlatait több mint tíz éve tartjuk adventben és nagyböjtben.

Amikor elmegyünk egy lelkigyakorlatos házba lelkigyakorlatra, akkor kiszakadunk a hétköznapok világából. Három, hét vagy nyolc napig Istennel együtt vagyunk, majd hazatérünk a védett helyről, és belecsöppenünk a hétköznapok forgatagába. Akkor tapasztaljuk igazán, hogy milyen nehéz belevinni a mindennapokba azt, amit az alatt a pár nap alatt megéltünk. A hétköznapok lelkigyakorlatának az az érdekessége, hogy minden héten egy este összejövünk, és instrukciókat, impulzusokat kapunk a következő hétre. Fontos a mindennapi ima, amit megtanulunk gyakorolni. Sokan jelzik, hogy egyre biztos jó volt a lelkigyakorlat: megtanulni azt, hogy meg lehet szokni a mindennapi imádságot, akkor is ha dolgozni járunk, családban élünk. Sok fölösleges dologra megy el az idő ugyanis, amit imádságra is fordíthatnánk.

Világtalálkozóra készülve

– A KÉK lelkigyakorlatait az is jellemzi, hogy igyekszünk szabadságot adni a tagoknak, kinek-kinek magának kell megtalálnia azt az imamódot, amire szüksége van, ami számára a legmegfelelőbb – folytatja Horvát Ilona. – Az ugyanis nem feltétlenül a kötött imaszövegek felmondása. Istennel való kapcsolatunk sokféle lehet, egészen odáig, hogy szavak nélkül vagyunk Isten jelenlétében.

Sokan visszajönnek hozzánk, mert a többiek elmondásából tudják, hogy létezik ez az személyes istenkapcsolat, és vágyakoznak erre. Vágynak rátalálni Istenre, vagy legalább közelebb kerülni hozzá.

Március 25-én Krisztus megtestesülését ünnepeljük világszerte, ezen az ünnepen lesz egy KÉK-találkozó nálunk. Augusztus 12. és 21. között pedig világtalálkozó a portugáliai Fatimában. Ez fontos esemény számunkra, mert a magyarországi KÉK-et ekkor veszik fel hivatalosan is a nemzetközi közösségbe.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>