Cikkek listázása

2009 Szent Gellért-díjasai

A legnagyobb elismerés: a tanítványok helytállása

Szerző: Szarvas István

Fotó: Szarvas István

Szent Imre ünnepén, november 5-én került sor a Szent Gellért-díjak átadására az egri érsekségen tartott ünnepség keretében. A díjat minden esztendőben olyan pedagógusok kapják, akik az Egri Főegyházmegye valamelyik oktatási intézményében tevékenykednek, és színvonalas oktatói, nevelői munkájukkal, hitéleti tevékenységükkel kiérdemlik ezt az elismerést. Az ünnepségen jelen volt és a díjakat átadta Ternyák Csaba egri érsek, Katona István segédpüspök, Ficzek László irodaigazgató, Juhász Ferenc EKIF-elnök és munkatársai, az oktatási intéz­mények igazgatói és természetesen a kitüntetettek.

A bevezető gondolatokban annak a Klebelsberg Kúnónak a példáját idézte fel Juhász Ferenc atya, aki a trianoni döntés okozta lelki, szellemi, társadalmi válság idején iskolákat alapított, és húsz év alatt egységes, keresztény, magyar nemzetté alakította az országot az iskola és a nevelés által. Mi is kaptunk húsz évet a rendszerváltástól kezdve, hogy magyarabbá, keresztényibbé, öntudatosabbá váljunk – fogalmazta meg.

Ternyák Csaba egri érsek köszöntőjében párhuzamot vont Szent Gellért és Szent Imre tanítói-tanítványi kapcsolata és a mai pedagógusok feladata közt. Kiemelte a nevelés fontosságát, és rámutatott, hogy Szent Gellért tevékenységének legnagyobb elismerése maga Imre volt, aki eljutott az életszentségre. A mai pedagógusok legnagyobb elismerése tanítványaik sikere, helytállása. Kitért arra is, hogy bár egyházi iskoláink súlyos anyagi hátrányban vannak, az állam évek óta milliárdokkal tartozik, mégis komoly igény jelentkezik az egyházi iskolák nevelői munkájára. Ezért mond köszönetet a díjazottaknak és rajtuk keresztül a többi pedagógusnak is.

A Szent Gellért-díj arany fokozatát Noszticzius Adrien, az egri Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Jó Pásztor Óvoda biológia-rajz szakos tanára kapta. 1993 szeptemberétől, az egyházi iskola indulása óta tanít az intézményben. A katolikus iskola lelkiségének kialakításában, formálásában, megőrzésében és fejlesztésében tevékenyen részt vállal. Szakterületének tanításában kiváló eredményeket ér el. Elkötelezett híve a környezetvédelemnek és az egészségnevelésnek. Zöldszíves természetvédő, aki csecsemőgondozó szakkört is vezet. Részt vesz a plébánia életében. Osztályával rendszeresen elutazik több napos lelkigyakorlatra. A Szent István Rádióban gyakran hallani hangját a rózsafüzér imádkozása alkalmával.

A Szent Gellért-díj ezüst fokozatát Runyai Zsuzsanna, az egri Jó Pásztor Óvoda óvoda vezetője kapta, aki 1979 óta dolgozik óvoda pedagógusként, 2001 óta a katolikus közoktatásban. Szakmai tudása mellett hitbéli tudását fejlesztendő, elvégezte a hittanári szakot is. Plébá niáján képviselő-testületi tag, a szentmiséken is rendszeresen felolvas. Karitatív munkát végez, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat gyűjtési akcióiban munkatársaival együtt vesz részt. Sokat tesz azért, hogy munkatársai is emeljék szakmai és hitbéli tudásukat. Önkéntes segítők bevonásával is fejleszti az óvodát.

Szintén a Szent Gellért-díj ezüst fokozatát kapta Svidróné Grallert Marianna, a miskolci Fráter György Katolikus Gimnázium és Kollégium matematika-fizika szakos tanára. 1992-től, a gimnázium indulása óta dolgozik az intézményben. 1998-ban hittanári végzettséget is szerzett. Egyházközösségében is számíthatnak munkájára. Három gyermekét példamutatóan neveli. Munkatársai kiváló kollégának tartják. Az elmúlt években tanítványai rendkívül eredményesen szerepeltek különféle versenyeken. Sok korábbi diákja állja meg a helyét közgazdászként, mérnökként, fizikusként.

Az ünnepségen az egri Szent Imre Általános Iskola és Óvoda növendékei közreműködtek.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>