Cikkek listázása

Bemutatkozik a Brenner János nevelési központ

A névadóhoz méltón

Szerző: Horváth István Sándor

A Szombathelyi Püspöki Elemi Iskolát Szabó Imre egykori püspök alapította 1872-ben fiúk számára. Az iskola az egy évvel korábban, Kirchmayer Károly építőmester tervei alapján készült épületben kezdte meg működését a jelenlegi Hollán Ernő utcában. Az 1948. évi államosítást követően egészen a rendszerváltozásig különféle intézmények kaptak itt helyet. Itt működött a Petőfi Sándor Általános Iskola, illetve a Vas Megyei Pedagógiai Intézet. Jelenleg több épületben ismét egyházi nevelési központként működik Brenner János Óvoda, Általános Iskola és Kollégium néven.

1992-ben – az időközben egyházi tulajdonba visszakerült épületben – Konkoly István szombathelyi püspök kezdeményezésére Püspöki Általános Iskola név alatt újraindult a tanítás immár fiúk és lányok részére egyaránt. Kezdetben alsó tagozatos gyermekek tanulhattak itt, majd 1996-tól az intézmény kibővült a közeli Petőfi Sándor utcai épülettel, amelyben a felső tagozatosokat helyezték el. A nevelési központ tagintézménye az 1996-ban alapított Egyházmegyei Óvoda jogutódaként működő Brenner János Óvoda is, valamint az egykori papnevelő intézetnek helyet biztosító, a püspöki palota és a székesegyház szomszédságában található kollégium is.

A Szombathelyi Egyházmegye fenntartásában lévő, szombathelyi székhelyű, egyházi oktatási és nevelési intézmények 2008. szeptember 1-től Brenner János Óvoda, Általános Iskola és Kollégium néven, közös intézményként végzik munkájukat.

A névadás nem véletlen, hiszen az 1957-ben vértanúhalált szenvedett fiatal pap egykor két jelenlegi tanintézetnek is növendéke volt. 1938-ban, amikor Brenner János a Püspöki Iskola tanulója volt, egy alkalommal társaival együtt előadták Szent Tarzíciusz vértanú történetét. Az iskolatársak visszaemlékezése szerint a kis János ragaszkodott ahhoz, hogy a darabban ő játszhassa el Tarzíciusz szerepét. Valójában nem a címszerepre vágyott valamiféle dicsvágyból, hanem az Oltáriszentséget haláláig védelmező kisfiú példája volt számára megkapó. Gyermekként még nem gondolhatta, hogy egyszer majd őrá is ugyanez a sors vár. Sok évvel később ugyanis fiatal papként egy állítólagos beteghez hívták éjszaka, s ő azonnal indult, hogy az Oltáriszentséget elvigye az illetőhöz. Útközben megtámadták és megölték. Brenner János Szent Tarzíciuszhoz hasonlóan, utolsó erejével Krisztus Testét védelmezve halt meg.

Emellett a jelenlegi kollégium is büszkélkedhet azzal, hogy falai között tanult Brenner János. A szerzetesrendek feloszlatását követően a papságra készülő Brenner fiú először a Budapesti Központi Papnevelő Intézetben folytatta teológiai tanulmányait, majd elöljárói a Szombathelyi Egyházmegyei Szemináriumba irányították. Kovács Sándor akkori püspök jól ismerte a Brenner családot, ezért szívesen vette fel a szeminaristák közé Jánost. Napjainkban a kollégium bejárata mellett bronz emléktábla emlékezteti az intézet jelenlegi lakóit és a látogatókat az épület egykori növendékére, Brenner Jánosra, akinek boldoggáavatási ügye jelenleg Rómában zajlik.

A Brenner János Óvoda Szombathely északi részén helyezkedik el. Négy csoportban közel 100 gyermek számára biztosít óvodai ellátást. A csoportokat azonos életkorú gyerekek alkotják. Az épülethez tartozik egy 2500 m2-es udvar, mozgásfejlesztő játszótéri eszközökkel. A logopédiai és fejlesztő foglalkozások külön helyiségben zajlanak.

Az intézmény nyitott minden család számára, akik elfogadják az intézmény katolikus szellemiségét, azaz hogy vallásos szellemben, szeretetben, a bizalom légkörében építsék fel az óvodás korú gyerekekben az egészséges személyiség és a hit alapjait. A nevelőmunkában a vallásos nevelés mellett az anyanyelvi nevelés, a kommunikáció, a társas kapcsolatok fejlesztése is fontos. Az intézet folyamatos, kiváló kapcsolatban áll az általános iskolával, amelynek köszönhetően a beiskolázás korát elérő óvodások a Brenner János Általános Iskolában kezdhetik meg iskolai tanulmányaikat.

A Brenner János Általános Iskola nyolc évfolyamos katolikus szellemiségű intézmény, amelyben 420 gyermek tanul. Az oktató-nevelő munka az iskola pedagógiai programjában megfogalmazott öt kulcsterületre – vallás, tudomány, erkölcs, kultúra, közösség – épül. A heti szentmisék, a rendszeres hitoktatás heti két órában, amelyben négy pap is részt vesz, továbbá az imádságos együttlétek, a Szentírás közös olvasása, a közös liturgikus ünnepek nagymértékben szolgálják, segítik a lelki formálódást.

Az intézményben angol és német nyelv tanulására van lehetőség. Az iskola színvonalas informatikai hálózattal és internethozzáféréssel rendelkezik. A 8. osztályos tanulóknak lehetőségük van ECDL vizsga letételére. Az érdeklődő gyerekek természettudományi, kézműves, kerámia- és rajzszakkör, irodalmi színpad, sakk és néptáncfoglalkozás közül választhatnak, de tehetséggondozó szakkörök is működnek. Az oktató-nevelő munkát korszerűen felszerelt könyvtár, természettudományi szaktanterem és a szaktárgyakhoz kapcsolódó színvonalas szemléltető eszközök segítik. Az évente szerveződő táborozások, tanulmányi kirándulások maradandó élménnyel gazdagítják a tanulókat.

Az iskola életének jelentősebb eseményei közé tartozik december 15-én a Brenner János-emléknap, amelyen az iskola névadójára emlékeznek nyughelyén, a szombathelyi Szent Kvirin-templomban. Hasonló jelentőségű az egyházmegye védőszentjének, Szent Márton püspöknek az ünnepe is novemberben, amikor a gyermekek többek között színdarabbal és lampionos felvonulással emlékeznek Savaria híres szülöttére.

A kollégiumi nevelés szintén az egyetemes emberi és a keresztény-katolikus értékekre épül. A nyitott, szeretetet és közvetlenséget sugárzó, a kölcsönös bizalmon alapuló nevelő munka során a tanárok harmonikus személyiségfejlődést és a lehető legjobb teljesítmény elérését kívánják biztosítani a kollégistáknak.

Englert Zsolt, a nevelési központ igazgatója szerint a katolikus szellemiség mindenképpen meghatározó a nevelési munkában. Az igazgató tisztában van az iskola missziós jellegével, hiszen az iskolában kapott vallásos szellemiséget a tanulók hazaviszik családjukba, s köztük olyan családokba is, amelyek talán kevésbé buzgók a hitélet gyakorlásában.

Császár István atya püspöki referensként minden alkalommal részt vesz a tanári értekezleteken, amelyek jó alkalmat nyújtanak arra, hogy a pedagógusok lelki erősítést kapjanak munkájukhoz. Emellett mind az iskolai tantestület, mind az intézmények technikai dolgozói számára évente lelkigyakorlatot tart. Természetesen a gyermekek számára is van lelkigyakorlat az adventi és a nagyböjti időben.

A nevelési központ névadója szorgalmas diák és kitűnő tanuló volt, akinek példája követendő a róla elnevezett iskola tanulói számára. Ugyanakkor kitűnő hitoktató volt, aki jól értett a gyermekek nyelvén, s szívesen játszott velük, s ebben az intézet nevelői számára mutat jó példát. A névadó tiszteletének ápolását tanárok és diákok egyaránt magukénak érzik.

Legfrisebb szám
Legfrissebb szám fedlapja
2010. június
Tartalom >>>